reklama

Varíme s medveďom - Úžasné nátierky

Milí moji. Minulý víkend sme v našom bytíku v Devínskej usporiadali oslavu päťdesiatich narodenín našej kamarátky. Bolo to pre trinásť ľudí, čo je, pokiaľ nie ste niekde vonku, alebo v podniku relatívne dosť veľký počet hladošov. Navyše Medveď je vo svojom novom zamestnaní skutočne vyťažený, takže bremeno zodpovednosti ostalo na mne. A ja som si povedal, že sa trochu vytiahnem...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

A aké bolo menu?

Predjedlo:
Baklazánová pasta s tahini
Miš - maš

Podávali sme natreté na francúzskej bagete spolu so šobským šalátom.

Hlavné jedlo:
Mackova musaka
Džuveč
Mäsový nákyp s banánmi (v ďalšom chode)

Zákusok:
Krásna veľká čokoládová torta pripravená profesionálmi...

Tak čo poviete? Ako sa mali naši hostia? Napriek tomu, že som sa medzi jednotlivými chodmi snažil urobiť dostatočnú časovú medzeru a v snahe, aby sa hostia neprejedli, som ihneď po nabratí jedlá odnášal do kuchyne, všetci odchádzali, predpokladám, úplne po okraj plní dobrôt. Ale nesťažovali sa.:)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak a dostávame sa k dnešnému receptu. Dnes by som vás rád zoznámil s dvomi výbornými nátierkami, ktoré môžu byť ako predjedlom, tak aj výborným doplnkom akejkoľvek 'párty'.

Prvá je Baklažánovo - tahinová nátierka pôvodom z Egypta.

Potrebujeme:

Použili sme asi 1,20 kg baklažánov, olivový olej, tahini, jeden citrón, 4 strúčiky cesnaku, soľ, čierne korenie, olivy a petržlenovú vňať na dozdobenie.

Tak a dostávame sa k tahini. Tahini pochádza z arabského sveta a je to vlastne sezamová pasta. Na jemno rozotrený sezam v oleji. Chuť je úžasná, pripomínajúca búrske oriešky, len oveľa intenzívnejšia. Stačí namočiť lyžičku, strčiť do úst a ubezpečujem vás, že naň budete chodiť do chladničky. Dnes je už tahini dostať v každom trochu lepšom obchode a robí ho už aj český výrobca v 3,75 dcl pohári za 120,- Sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ideme na to:

Baklažány popicháme z každej strany vidličkou. Položíme na plech. Vložíme do rozohriatej rúry a pečieme na strednom stupni 30-40 minút.

Obrázok blogu

Vnútro baklažánov nám krásne zmäkne, takže po vychladnutí ho polievkovou lyžicou veľmi ľahko povyberáme.

Obrázok blogu

Následne upečený baklažán rozmixujeme spolu so štyrmi strúčikmi cesnaku, dvomi lyžicami olivového oleja a šťavou z jedného citróna. Pridáme soľ, čierne korenie a 4 lyžice tahiny. Dobre vymiešame.

Obrázok blogu

Podávame zaliate lyžicou olivového oleja, dozdobené olivami (mali byť čierne, ale oreganové olivy nám proste chutia) a petržlenovou vňaťou. Samozrejme nátierku je najlepšie natierať na bielu bagetu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Druhou lahôdkou je 'Miš-maš'. Veru presne takto túto skvelú nátierku volajú Bulhari.

Potrebujeme:

Na poriadne veľké množstvo nátierky asi 10 upečených, zdusených, ošúpaných a jadierok zbavených zelených paprík. Postup sme opakovali xy krát, tak aspoň takto si ho môžete pozrieť. Ďalej potrebujeme dve rajčiny, petržlenovú vňať, olivový olej, 3 vajíčka, 400 g balkánskeho syra, soľ a čierne korenie.

Mimochodom na balkánsky syr je v súčasnosti najlepšie navštíviť Terno. Je lacnejší, ako ktorýkoľvek z bežných syrov, čo ma teší.

Obrázok blogu

Opečené a ošúpané papriky nakrájame na malé kocky. Rajčiny ošúpeme a tiež nakrájame, alebo si vyrobíme rajčinové pyré takto .:) (až na konci receptu)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Papriky vysypeme na rozohriaty olivový olej (takže nie panenský). Následne vsypeme rajčiny, či vlejeme rajčinové pyré. Veľmi jemne posolíme a okoreníme. Zakryté najprv chvíľu podusíme, potom odokryjeme a necháme podľa možnosti všetku tekutinu odpariť. Dobré je použiť teflonovú panvicu.

Keď sa tekutina odparí, nasypeme do zmesi poriadnu hrsť nasekanej petržlenovej vňate, premiešame, vylejeme tri rozšľahané vajíčka a miešajúc necháme stuhnúť. Následne počkáme, kým zmes nevychladne.

Obrázok blogu

No a ostáva len rozmixovať.

Obrázok blogu

Balkánsky syr postrúhame na jemnom strúhadle a vmiešame do rozmixovanej zeleniny. Vložíme do väčšej misky (bude toho príjemne veľa) a dozdobíme podľa ľubovôle. Podávame s bagetou, alebo celozrnným pečivom.

Obrázok blogu

Ešte záber na záver, aby ste aspoň približne dokázali posúdiť množstvo oboch nátierok. Baklažánovo-tahinovej bolo menej. Napriek všetkým opatreniam sa na konci všetkých chodov našli aj takí hostia, ktorí si ich ešte raz vyžiadali. A potom sa sťažujú, že u nás priberajú, keď nepoznajú mieru.:))

Obrázok blogu

Dobrú chuť.

tenjeho

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  693x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu