reklama

Varíme s Medveďom - Tradičné slovenské Vianoce

Predstavoval som si to tak romanticky. Navštívim mamu na dedine a porozprávam sa s babkami o tom, čo varili na Vianoce. Potom navštívime aj Mackovu mamu a aj tam pozháňame nejaké tradičné miestne špeciality. Možno požiadam nejakých kamarátov, aby sa popýtali v ich rodinách a nakoniec to všetko zhrniem a prinesiem vám úžasný, úplne autentický článok o tom, čo sa na Slovensku jedlo počas vianočnej večere. Prvým sklamaním bolo, keď mi asi osemdesiatročná teta vysvetlila, že na Vianoce sa predsa jedáva vyprážaná ryba a zemiakový šalát. Niekto s majonézou a niekto na kyslo. No a na otázku, či toto jedávali na Vianoce aj keď bola ešte malé dievčatko, som sa žiadnej odpovede nedočkal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (60)

A takto to išlo snáď všade. Ale nezúfal som. Máme predsa tretie tisícročie a google a heslo "tradičné slovenské Vianoce" ma určite zachráni. Vlastne aj zachránilo, aj keď výsledok bol dosť prekvapujúci.

Predstavoval som si, že to bude ako so slovenskými krojmi. Prejdeš kopec a hneď iný kroj a iná štedrovečerná večera. Tak toto nie je celkom tak.

Najrozmanitejším jedlom tradičnej štedrovečernej večere je polievka. Zo zemiakov, hríbov, strukovín, kyslej či sladkej kapusty, zapražená, na červeno, na kyslo... Polievka a kus voňavého domáceho chleba, to je základ. Pripravili sme teda dve polievky. To najpodstatnejšie v čom sa od seba líšia, je počet použitých surovín. Tak povediac, stoja na opačných koncoch barikády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky recepty sme varili pre osem ľudí.

Hubová polievka od chudobných

Potrebujeme na ňu:

Tri poriadne hrste sušených húb namočených v teplej vode, jednu malú cibuľu, bobkový list, celé aj mleté čierne korenie, smotanu na varenie, tri kopcovité lyžice hladkej múky, olej, ocot, soľ.

Obrázok blogu

Cibuľu nakrájame na jemno a na oleji (kedysi určite na masti) ju opražíme do sklovita.

Obrázok blogu

Pridáme lyžicu hladkej múky, premiešame a popražíme.

Obrázok blogu

Vlejeme asi liter čistej vody, poriadne premiešame, vsypeme namočené huby a celé korenie. Polievku aj osolíme.

Obrázok blogu

Dolejeme vodou do plna, prikryjeme pokrievkou a varíme asi tridsať minút.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Na panvici opražíme zvyšok hladkej múky do hnedasta. Radšej ako podľa farby, sa pri pražení múky na sucho orientujeme podľa vône. Múku počas praženia stále miešame a keď sa orieškovo rozvonia, je hotovo.

Obrázok blogu

Opraženú múku vysypeme do smotany na varenie a poriadne premiešame.

Obrázok blogu

Vylejeme do vriacej polievky, môžeme pridať trochu mletého čierneho korenia, premiešame a ešte päť minút varíme. Polievku dochutíme soľou a octom, pre tých, ktorí sú zvyknutí, môže byť aj trocha cukru.

Obrázok blogu

Táto jednoduchá a pomerne lacná polievka vás určite prekvapí svojou úžasnou vôňou a chuťou.

Obrázok blogu

Kapustová polievka od bohatých

Potrebujeme na ňu:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kilogram kyslej kapusty, kilogram bravčového mäsa (použil som pliecko), kilogram údeného mäsa, tri až štyri klobásy, hrsť sušených húb namočených vo vode, jednu cibuľu, dve lyžice hladkej múky, červenú papriku, bobkový list, mleté čierne korenie, olej, soľ.

Obrázok blogu

Cibuľu nasekáme na jemno a opražíme ju na oleji do sklovita. Pridáme červenú papriku, premiešame, jemne prisolíme a popražíme.

Obrázok blogu

Pridáme vyžmýkanú a nasekanú kyslú kapustu. (tekutinu z nej si odložíme) Všetko premiešame a vložíme bravčové aj údené mäso.

Obrázok blogu

Nakoniec pridáme korenie, bobkový list a sušené huby aj s vodou, v ktorej boli namočené.

Obrázok blogu

Dolejeme vodou, prikryjeme pokrievkou a varíme, kým nie je údené mäso uvarené. (cca 45 minút, záleži na samotnom mäse)

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Údené mäso vyberieme, ak treba dolejeme vodu a varíme ďalej.

Obrázok blogu

Bravčové sa bude variť ešte približne ďalších tridsať minút. Či je hotové, najlepšie vyskúšame ostrým nožom. Musí ísť ľahko zabodnúť aj ľahko vytiahnuť. Na posledných desať až pätnásť minút pridáme k polievke aj klobásy.

Obrázok blogu

Potom už mäso aj klobásy vytiahneme z polievky a odložíme. Mäso totiž do štedrovečernej večere nepatrí.

Obrázok blogu

Je čas dokončiť polievku. Rovnako ako pri predchádzajúcom recepte na sucho opražíme hladkú múku. Potom ju vymiešame v studenej vode a vlejeme do vriacej polievky. Ak je polievka málo kyslá, môžeme do nej vyliať kapustovú vodu. (my ju určite vylejeme vždy) Varíme ešte päť minút a polievka je hotová. Obvykle ju vôbec netreba soliť, je totiž dostatočne slaná z použitých surovín.

Obrázok blogu

Kapustová polievka sa počas štedrovečernej večere síce jedáva bez mäsa a klobás, ktoré sa v nej varili, zato však s úžasným domácim chlebom. Kto chce, môže si do taniera pridať smotanu.

Obrázok blogu

Hlavné jedlo vianočnej večere je možno prekvapujúco sladké. Práve cukor, ktorý nebol vôbec lacnou záležitosťou, bol príkladom štedrosti a sviatočnosti. Po výbornej polievke si spravíme

Bobaľky, Pupáky, Pupáčiky, Opekance...

Je dobré si ich upiecť aspoň pár dní vopred. Dokončiť sa potom musia až tesne pred podávaním.

Potrebujeme:

Na cesto kilogram hladkej múky, balíček kvasníc, pol litra teplej vody, lyžicu práškového cukru a dva decilitre oleja.

Pri podávaní mlieko, med, mak (alebo orechy), maslo a práškový cukor.

Obrázok blogu

Z teplej vody, lyžice cukru a kocky kvasníc si pripravíme kvások.

Obrázok blogu

Do vhodnej nádoby vysypeme hladkú múku, pridáme kvások a deciliter oleja.

Obrázok blogu

Všetko vypracujeme na hladké a pružné cesto (ak treba a cesto je veľmi tuhé, môžeme pridávať vodu) Cesto je hotové, keď sa všetko odlepí od stien nádoby a rúk.

Obrázok blogu

Prikryjeme a necháme asi pol hodiny až hodinu vykysnúť na teplom mieste.

Obrázok blogu

Z cesta vyvaľkáme asi centimeter široké šúľky, ktoré ostrým nožom nakrájame na jeden a pol centimetrové kúsky - bobaľky.

Obrázok blogu

Ukladáme na vymastený pekáč a kuchynským štetcom celé bobaľky poolejujeme.

Obrázok blogu

Pečieme na 170 stupňov asi dvadsať až dvadsaťpäť minút. Nestačí ich len upiecť, mali by sa aj trochu vysušiť.

Obrázok blogu

Upečené poukladáme na vhodný podnos a necháme celkom vychladnúť a vyschnúť. Musia to byť tvrdé kúsky, ktoré sa vlastne ani nedajú jesť. Vyzerajú, že sa s nimi skôr budú hrať gorotky, alebo rozbíjať okná. Vtedy sú už celkom hotové a v dobre uzavretej nádobe vydržia aj dva týždne.

Obrázok blogu

Pripravíme si ešte posýpku. Zomelieme mak (orechy) a premiešame s práškovým cukrom. Aj posýpku si môžeme odložiť v dobre uzavretej nádobe.

Pred samotným podávaním si najprv dáme variť mlieko, privedieme ho celkom k varu a odstavíme, aby nevykypelo.

Obrázok blogu

Horúcim mliekom zalejeme bobaľky. Všetko jemne premiešavame a necháme bobaľky, aby nasali mlieko, zvlhli a zmäkli. Trvá to najviac tak minútu, potom zvyšné mlieko z misy vylejeme.

Obrázok blogu

Pridáme med a premiešame.

Obrázok blogu

Nakoniec ešte roztopíme maslo a všetko je pripravené na podávanie. Bobaľky naložíme na tanier, posypeme makom (alebo orechmi) a polejeme roztopeným maslom.

Obrázok blogu

Makové

Obrázok blogu

Orechové.

Obrázok blogu

Bobaľky, pupáky či opekance môžeme podávať aj na slano. Výborné sú napríklad s bryndzou vymiešanou s kyslou smotanou či kyslou kapustou.

Štedrovečerná hostina skončila. Nastal čas pre zázračné vianočné zvyky a polnočnú omšu. Potom čo sa všetci vrátili domov, dostali sa na stôl aj dobroty z kapustovej polievky (ak ich teda mali). Dúfam, že ste na ne nezabudli.

Obrázok blogu

Veľkú mäsovú misu podávame s chrenom, alebo kyslými uhorkami a samozrejme s voňavým domácim chlebom.

Obrázok blogu

Dobrú chuť!

Obrázok blogu

Tradičné slovenské vianočné sviatky sú viac než na jedlo bohaté na nádherné, tajomné a zázračné zvyky a obrady. Moje googlovské štúdium štedrovečernej večere sa nakoniec zmenilo na úžasné štúdium slovenských vianočných zvykov. Je ich naozaj obrovské množstvo a skrývajú v sebe prísľuby zdravia, lásky, šťastia a bohatstva, tak ako najdlhšia noc roku v sebe skrýva požehnanie nového života.

Želám vám presne také nádherné Vianoce plné lásky a života.

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  693x

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu