reklama

Varíme s medveďom - Tarhoňoto

Teraz všetci zbystrite pozornosť na najvyššiu možnú mieru. Milí moji vedzte, že budete svedkami gastronomickeho zázraku.:) Absolutne nové a neotrelé jedlo s vyznamne exotickym nazvom Tarhoňoto. Jeho príprava je navyše veľmi jednoduchá a výsledný efekt, ehm... nezvyčajný.:) Ale nebudem predbiehať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Ingrediencie:

Sáčok tarhone, dve zelené papriky, konzerva talianskych rajčín vovlastnej stave (čerstvé mimo sezóny sú eéé:)), kúsok cibule, dvastúčiky cesnaku, dobrá hrsť sušených húb, ktoré sme aspoň na trihodinky namočili do vlažnej vody a olej najlepšie olivový. Ďalej smepoužili seitan, ale ak je vám milších pol kila kuracích pŕs, alebosáčok sójových rezancov, alebo aj nič, tak nech sa páči. Náš náročnývýpočet ingrediencií zakončíme konzervou kukurice a jednou kockouzeleninového bujónu. Vhodná je aj soľ :), vegeta, štipka čiernehokorenia a sladkej mletej papriky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Technologický postup:

Papriku očistíme a nakrájame na rezančeky, seitan či kuracie mäsonakrájame na kocky. Ak použijeme sójové rezančeky, tie treba samozrejmenajprv vložiť do vriacej osolenej vody so sojovou omáčkou tak, abyzmäkli.

Na olej dáme podusiť na kocky nakrájanú cibuľu. Vsypeme kávovú lyžičku sladkej mletej papriky a hneď pridáme dusiť zelenúpapriku, sójové (kuracie, seitan:)) mäso, pretlačíme dva strúčikycesnaku, pridáme koncervu talianskych rajčín (môžeme jemne podláviť, aksú vcelku) a konzervu kukurice. Vhodné je použiť väčší hrniec, aleboveľkú hlbokú teflonovú panvicu s pokrievkou. Dusiacu sa zeleninuosolíme, okoreníme a pridáme vegetu. Potom do nej vykydneme lesné hubyaj s vodou. Prikryjeme a kým sa nám zelenina dusí, pripravíme si tarhoňu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zoberieme starší hrniec a na malom množstve oleja tarhoňu osmažíme.Počas smaženia ju neustále miešame. Ak sme dosť trpezliví, tak nám popiatich minútach tarhoňa pomaly začne hnednúť. Niektoré guličkyviac, iné menej. Nesnažíme sa dosiahnuť homogénny stav. Prestanemevtedy, keď budeme s intenzitou sfarbenia spokojní, alebo keď nám začnúsusedia búchať na stenu kôli šíriacemu sa zápachu spáleniny.:)(Prisáhámvačku pojedol som vtipnú kašu.:)) Následne tarhoňu odstavíme anecháme aspoň päť minút chladnúť. Je veľmi horúca. Za ten časrozpustíme kocku zeleninového bujónu v pol litri horúcej vody.

No a už nám ostáva len do dusiacej sa zeleniny vysypať osmaženútarhoňu, vliať pol litra zeleninového bujónu a zmes prikrytú na slabšomplameni dusiť. Každých desať minút odokryjeme a premiešame. Tekutinybude rýchlo ubúdať, preto podľa potreby dolievame teplou vodou.Nemusíme sa báť, že sa tarhoňa rozvarí. Ostatne to je aj dôvod, prečoju tak radi pripravujeme. Navyše je pre ľudí, ktorí trpia nadnu vhodnejšia, ako ryža. Sme trpezliví, proces dusenia vzhľadom ktvrdosti tarhone potrvá asi hodinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz ešte pár slov o tarhoni:

Mnohí z nás sú milovníci tarhone, mnohí z nás ju nemôžu ani cítiť. Tádruhá skupina je zrejme frustrovaná školskými či závodnými jedálňami,alebo náročnými otcami, ako to bolo u nás. Keď mama priniesla obed zozávodnej jedálne a bola tarhoňa, nebolo otcovým protestom koncakraja...

Ja som však tarhoňu a veľmi podobnú slovenskú ryžu (príprava je úplnerovnaká) vždy miloval. Kľudne aj samú len tak sa ňou napchávať. Mnohí znás sa jej vyhýbajú aj preto, lebo v podstate nevedia, ako jupripraviť. Príprava je jednoduchšia ako príprava ryže, lebo tarhoňa sanerozvára a nevytvára kašu, ako sa to stáva u ryže, keď to preženieme svodou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možnosť 1:

Tarhoňu vždy najprv usmažíme na menšej dávke oleja, alebo ak máme starýliatinový hrniec aj nasucho. Skôr než ju ďalej tepelne spracovávame,naozaj ju necháme aspoň päť minút chladnúť. Následne ju vysypene doveľkého množstva vriacej osolenej vody (ak tarhoňu vysypeme vriacu dovriacej vody, veľmi rýchlo zistíme, prečo som ju kázal najprv nechaťtrochu vychladiť:)) a uvaríme do mäkka ako štandardnú cestovinu. Bude sa variťdlhšie, ale nerozvarí sa. Potom precedíme, trochu poolejujeme a akobude chladnúť, občas premiešame.

Možnosť 2:

Tarhoňu usmažíme. Na oleji osmažíme kúsok najemno nakrájanej cibule,osolíme a pridáme trochu vegety. Vsypeme tarhoňu s dvojnásobným objemomteplej vody ako je objem tarhone. Prikryjeme a ďalej pomaly dusímepodobne ako ryžu, len asi dvakrát tak dlho. Počas dusenia podchvíľoupremiešame a v prípade potreby dolejeme vodou.

Možnosť 3:

Čo urobíme s tarhoňou? No najprv ju na troche oleja osmažíme. Vezmemepekáč a priamo v ňom na šporáku osmažíme na oleji cibuľu dosklovita.Vsypeme jemne vychladenú tarhoňu a zalejeme dvomi dielmi teplej vody.Osolíme, podľa chuti pridáme vegetu. Premiešame, prikryjeme alobalom a vložime do stredne prehriatej rúry.Na prvú polhodinu na tarhoňu zabudneme, potom opatrne odkryjeme, premiešame,ochutnáme v akom stave tepelného spracovania je, v prípade potrebydolejeme vodou a dusíme ďalších cca 20 minút. Tretí spôsob jenajnáročnejší a vyžaduje istý kuchársky grif. Ale tarhoňa v tomtoprípade je úplne najlepšia. Mala by sa aj mierne pripiecť a to jeveľmi chutné.

Tak si moji milí myslím, že tému tarhoňa som dostatočne rozviedol.Už mi neostáva iné, len ukázať svoj tarhoňový zázrak. Tak teda tu jeTarhoňoto. Je rozostrené, lebo sa z neho silne parilo ale napriek tomuvyzerá nebezpečne červeno - jedlo - jedovato.:)

Obrázok blogu

Dobrú chuť želajú Medvede.

tenjeho

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  693x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu