reklama

Kapitolky z tanca a baletu - Ako sa z baletu znova stával tanec.

Po dlhšom čase sa opäť vraciam k sérii článkov o tanci a balete. V prvej sérii sme postupne prešli veľmi stručnou históriou a skončili sme v minulom tisícročí pri balete. Na prelome minulého tisícročia sa však tanečníci sami pocítili potrebu nového pohybového vyjadrovania. Vo výtvarnom umení, rovnako ako v hudbe došlo k obrovským zmenám a tanečníci cítili potrebu na tieto zmeny reagovať. Tak sa pomaly postupne od baletu oddeľuje časť tanečníkov a vracia sa ku koreňom k tancu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Nebolo to naraz a nebolo to ani na jednom mieste. Osobností, ktoré ovplyvňovali vývoj toho, čo nazývame súčasný, alebo moderný tanec, bolo množstvo. Pri jeho zrode stáli veľké mená, slávne tanečné skupiny a úžasné predstavenia. Dnes sa pozrieme na jednu z nich. V roku 1909 zakladá ruský impresário a milovník baletu Sergej Ďagilev svoju tanečnú skupinu - Ballet Russes.

Dá sa povedať, že ňou vtrhol na parížske scény a urobil poriadny vietor. Prvý rok svojej existencie uvádzali klasické balety, no Parížania milovali ruskú dravosť, ktorú umelci vniesli do klasickej parížskej baletnej školy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v roku 1910 však pripravujú premiéru skutočnej lahôdky. Na hudbu Igora Stravinského uvádzajú v choreografii Michala Fokina svetovú premiéru Vtáka ohniváka. Bol to fenomenálny úspech a tanečníci z Ballet Russes sa stávajú miláčikmi parížskeho publika.

Nebránili sa byť moderní a spolupracovali s tým najlepším čo vtedajšia doba ponúkala. Tanečníci tancovali na hudbu od Debussyho, Ravela, Stravinského, Prokofieva, Rimskeho - Korsakova. V scénach a v kostýmoch, ktoré pre nich navrhli Coco Chanel, Miró, Matisse, Braque, Dalí či Picasso.

Ale ani mená tanečníkov nezaostávajú za týmto výpočtom slávnych. V Balet Russes tancovali napríklad úžasná Anna Pavlova, Tamara Krasavina, Sergej Lifar alebo fenomenálny Václav Nižinský.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Práve o Václavovi sa rozprávajú neuveriteľné historky. Mal vraj nadmerne vyvinutú achilovku a zvláštne ľahké kosti a keď skákal, vyzeral akoby lietal. Vraj dokázal preskočiť cez polovicu javiska. V jednom svojom sóle končil odskokom z javiska do bočného portálu a bol to taký veľký skok, že ho tam zriadenci museli chytať do sietí. Pri ďalšom predstavení musel mať v zákulisí pripravený dýchací prístroj, pretože svoj neuveriteľný výkon nedokázal udýchať.

V roku 1912 sa Václav Nižinský predstavuje svojou prvou choreografiou. Na hudbu Claude Debyssyho predviedol svetovú premiéru choreografie Faunovo popoludnie. Na prvý pohľad je jasné, že Václav zahodil techniku. Inšpiráciu vyhľadal v časoch, keď tanec bol bežnou súčasťou života, v starovekom Egypte a v jeho freskách. Navyše téma, ktorá postupne vrcholí ako čisto sexuálna, bola v tých časoch naozaj neobvyklá. Toto všetko sa podpísalo pod totálne fiasko tejto premiéry a medzi Václavom a Ďagilevom došlo k veľkej roztržke. Napriek tomu sa zrekonštruovaná verzia tohoto predstavenia hráva dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na tomto videu je vraj práve Václav.

Celé dielo si môžeme pozrieť v podaní Rudolfa Nurejeva

Obrázok - Wikipédia.

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  693x

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu