reklama

Varíme s Medveďom - Šalát Fatúš so sladkou bodkou

Minulý týždeň ste si mohli odpočinúť od šalátového ošiaľu, ktorý ma prepadol toto leto, ale dnes sa pekne krásne k slávnym šalátom vrátime. Prečo vlastne jesť šaláty? Na Slovensku máme s konzumáciou čerstvej zeleniny, oproti ostatnej Európe, stále trochu problémy. Nejeme jej toľko, koľko si odborníci myslia, že by sme mali. Väčšinou jeme šaláty len ako doplnok k hlavnému jedlu a len približne 30% obyvateľstva si zvyklo konzumovať veľký šalát ako samostatné jedlo. Nikoho určite neprekvapí, že sú to v absolútnej väčšine ženy. Šaláty sú pri tom naozaj mimoriadne zdravé a telu prospešné jedlo a odborníci tvrdia, že veľký šalát ako samostatné jedlo, by sme mali konzumovať aspoň päť krát za týždeň. No tak sa už nezdržujme štatistikami a poďme na to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pre dnešný šalát sa vyberieme do Ázie. Aj keď len na jej úplný začiatok, na blízky východ. Presnejšie do Libanonu. Šalát Fatúš je na prípravu mimoriadne jednoduchý. Jediné čím nás môže trochu potrápiť sú ingrediencie použité na zálievku. Dajú sa kúpiť na internete, alebo ak ste Bratislavčan, tak na Vysokej ulici otvorili novú, úplne úžasnú predajňu orientálnych potravín. Určite sa tam zastavte.

Čo budeme potrebovať

Paradajky, papriky, šalátovú uhorku, mladú cibuľku, petržlenovú (alebo zelerovú, alebo koriandrovú vňať), čerstvú mätu, soľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na zálievku použijeme citrónovú šťavu z celého citrónu, olivový olej, cesnak, mletý rímsky kmín a korenie sumach.

Ako vložka do šalátu slúži arabský chlieb.

Na obrázku sú ingrediencie na tri veľké porcie šalátu.

Obrázok blogu

Najprv si pripravíme zálievku. Olivový olej pomiešame s citrónovou šťavou, roztlačíme cesnak a pridáme po čajovej lyžičke korenín. Všetko rozmiešame a necháme odstáť.

Obrázok blogu

Zeleninu očistíme, umyjeme, papriku a uhorku zbavíme jadierok a nakrájame na kúsky veľkosti "na vidličku".

Obrázok blogu

Zelené vňate umyjeme osušíme a nasekáme na drobno. Vňate v arabských šalátoch nie sú len drobnou bodkou "na ozdobu", ako je tomu u nás. Vňať je riadnou zložkou šalátu a tak s ňou v žiadnom prípade nešetríme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Všetku zeleninu pomiešame vo veľkej mise. Posolíme ju a pridáme odležanú zálievku, ale nepoužijeme ju všetku odložíme si pár lyžíc. Opäť premiešame a základ šalátu je hotový. Šalát necháme odstáť aspoň hodinu aby sa chute prepojili.

Obrázok blogu

Na plech rozložíme plátky arabského chleba a na päť minút ich strčíme do rúry rozohriatej na 200 stupňov. Chlieb sa musí vysušiť do chrumkava.

Obrázok blogu

Ostrým nožom ho na pracovnej doske "roztrieštime" na menšie kúsky a môžeme začať servírovať šalát.

Obrázok blogu

Na tanier uložíme kôpku zeleniny, navrch kôpku opečeného arabského chleba a všetko zvrchu polejeme dvoma lyžicami odloženej zálievky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Lahodné, osviežujúce a chrumkavé súčasne. Blízky východ na tanieri.

Obrázok blogu

Sladká bodka je dnes inšpirovaná veľmi starým a čisto slovenským receptom. Zaujímavé pre mňa bolo, že temer nikto z mojich známych toto jedlo nepozná. Pre dnešok som ho ešte aj mierne upravil do modernejšej verzie, ale základ je rovnaký. Pripravíme si

Vyprážanú krupicovú kašu.

Budeme potrebovať pol litra mlieka, jeden a pol šálky detskej krupice (pre bezlepkáčov môžeme použiť aj kukuričnú), tri lyžice práškového cukru, jedno vajce, mleté orechy (ja som použil mandle) a olej na vyprážanie.

Obrázok blogu

Najprv vyšľaháme vajíčko s lyžicou cukru do peny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Z mlieka detskej krupice a ostatného cukru uvaríme poriadne hustú krupicovú kašu. Keď je hotová už sa nedá šľahať a musíme ju miešať varechou, pretože je naozaj hustá. Rýchlo do nej vmiešame vaječnú hmotu.

Obrázok blogu

Vhodnú plochú misku vystelieme potravinárskou fóliou a uvarenú kašu do nej rozprestrieme. Hrúbka by mala byť jeden až dva centimetre. Necháme to celé celkom vychladnúť, pokojne aj do druhého dňa.

Obrázok blogu

Vyklopíme z nádoby. Môžeme nakrájať nožom na kocky, alebo vykrajovať malé kolieska. Hmota sa pomerne dosť lepí, a preto musíme pracovať jemne a ruky aj vykrajovátko udržiavať vlhké.

Obrázok blogu

Kolieska obalíme v mletých orechoch.

Obrázok blogu

Tak a sú pripravené na vyprážanie

Obrázok blogu

Vyprážame celkom normálne na panvici v horúcom oleji z oboch strán do zlatova.

Obrázok blogu

Na papierovej utierke odsajeme prebytočný tuk a môžeme podávať.

Obrázok blogu

My sme vyskúšali dve varianty. V čokoládovej omáčke (trochu chýbala šľahačka)...

Obrázok blogu

alebo len s malinovým džemom.

Obrázok blogu

Vyskúšajte však pokojne čokoľvek ďalšie. Hodila by sa tvarohová pena, ovocie, zmrzlina, jogurt, vanilkový krém...

Tak teda. Dobrú chuť!

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  693x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu