reklama

Varíme s medveďom - mackova plnená paprika.

Ahojte milí moji. Dávnejšie som nič nenapísal. Mám asi trochu zahmlené v hlave. Ale nevadí, veď Medveď komunkáciu dokonale obstará. Keď som pred časom písal recept na musaku, hneď v úvode som sa ospravedlňoval, že nazvať tento recept mackova musaka je trúfalé. Nie tak s plnenou paprikou. Tú som si veru vymyslel, či modifikoval sám. . Vždy som mal rád aj štandardnú plnenú papriku s rajčinovou omáčkou. Moja mama ju robila (ostatne ako všetko) famózne. Svojho času prišlo na nás obdobie, keď sme zostali posadnutí zapečenými jedlami. A vtedy sa zrodila aj táto plnená paprika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)


Potrebujeme:

Na jeden väčší pekáč 8-10 zelených paprík, 40 - 50 dkg mletého mäsa, 3 - 4 pečivá, 4 vajcia, trochu múky a stúhanky, jednu konzervu sterilizovanej kukurice, 2 - 3 väčšie rajčiny, tri strúčiky cesnaku, jednu menšiu cibuľu, soľ, mleté čierne korenie, majorán, vegetu, jeden veľký biely jogurt, 2 - 3 dcl mlieka, olej a trochu zelenej vňate. (petržlenová, alebo bazalka, robil som to už aj s kôprovou, tiež to chutilo zaujímavo..)

Na začiatok je vhodné zobrať pekáč, v ktorom budeme zapekať a do neho povkladať zelené papriky tak, aby sme zistili koľko ich vlastne budeme potrebovat. Podľa zisteného stavu potom upravíme niektoré množstvá ingrediencií, aby sme nemuseli večerať klopsy z plnky do paprík, ako sa to stalo včera nám. (dôverne vám však musím napísať, že nevadilo.. hi hííí)

Plnku pripravíme zmiešaním mletého mäsa s namočeným a vyžmýkaným pečivom, roztlačeným cesnakom, nadrobno nakrájanou cibuľou, 2 vajciami a konzervou sterilizovanej kukurice bez nálevu. Následne ju osolíme, okoreníme, pridáme vegetu a majoránku. Výsledná chuť by mala byť podobná fašírkam, ale predsa len netreba príliš preháňať s koreninami, najmä s majoránkou. Hustotu plnky upravíme malým množstvom strúhanky a hladkej múky. Ak sa nám podarí dostatočne vyžmýkať pečivo, tak strúhanku a múku vynecháme, čo je najideálnejšie.

Papriky umyjeme, vyberieme jadrince a dobre prepláchneme tak, aby sme sa zbavili prípadných pálivejších jadierok. Naplníme ich plnkou a poukladáme na vymastený pekáč. Rajčiny nakrájame na kocky a posypeme nimi plnené papriky v pekáči. Všetko ešte raz mierne posolíme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Prikryjeme alobalom, alebo druhým pekáčom a dusíme v rúre na 180 stupňoch cca 45 min. až 1hodinu.

Medztým si pripravíme zálievku:
V menšom kastrólčeku si pripravíme bešamel. Pre mnohých mojich známych znie už samotné slovo odstrašujúco. Pritom sa nejedná o nič iné ako o kašičku s múky a mlieka. Teda v kastrólčeku zohrejeme 1 dcl oleja (alebo 5 dkg masla) a na nom malú chvíľku popražíme dve veľké kopcovité lýžice múky. Musí vzniknúť spenená kašička z oleja a hladkej múky. Ak to máme príliš husté, pridáme ešte olej. Smažíme len dovtedy, kým nevznikne homogénna zmes. Potom smažiacu sa múku zalejeme 2 - 3 dcl mlieka. A sústavne miešame najlepšie metličkou, kým nám na ohni kašička nezhustne. Hustne príliš? Pridáme ešte decko mlieka. Máme to riedke? No Bóóže, tak prišľaháme ešte trochu múky. Malo by to byt ako "grískaša".

Do hotového bešamelu vmiešame jogurt (čím zároveň aj schladne) a 2 vajcia. Zálievku mierne osolíme, môžeme okoreniť, ale hlavne vmiešame na jemno nakrájanú vňať.

Podusené papriky vyberieme s rury, odokryjeme (pozor na unikajúcu paru) a zalejeme pripravenou zálievkou.

Odokryté zapekáme cca ďalšiu pol hodinu, alebo do zhnednutia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama



Podávame s chlebom, alebo s varenymi zemiakmi.

A teraz niekoľko typov:

- samozrejme možete zasypať aj nastrúhaným syrom. V takom prípade nemusíte robiť bešamel, len pomiešate jogurt s vajciami, opatrne po lyžiciach dáte na každú papriku zvlášť a posypete syrom.

- moja mama robí štandardné plnené pariky s plnkou z ryže, mletého mäsa a vajec. Potom uvarí rajčinovú omáčku úplne štandardne s cukrom, soľou, klinčekmi a škoricou. Tou preleje naplnené papriky poukladané na pekáči (s polovicou rajčinovej omáčky), zakryté dusí hodinku, potom odokryje, posype syrom a zapečie. Podáva so zemiakmi, ešte preliate zvyškom rajčinovej omáčky (aby to nebolo suché). Naozaj výborné.

- urobte si klopsy len zo samotnej plnky ako ju popisujem v recepte. Vynechajte sterilizovanú kukuricu. Vymodelované klopsy potom poukladajte na vymastený, či naolejovaný pekáč. Zalejte rajčiakovou omáčkou (rajčiakový pretlak, voda, trochu cukru a soli, uvarené s klinčekami a škoricou, novým korením a zahustené zátrebkou s múky a vody) a odokryté dobre zapečte. Podľa potreby prilievajte počas pečenia vodu. Na záver zasypte postrúhaným syrom a dopečte.

- vegetariáni, vezmite sojovú drť, nechajte nabobtnať štandardným spôsobom v horúcej vode. Dobre ochuťte slanou sojovou omáčkou, pomiešajte s uvarenou ryžou, nasekanou malou cibuľou, roztlačeným cesnakom, majoránkou a vajciami. Plnkou naplnte papriky a ďalej postupujte ako v mojom recepte. Verte, ani váš mäsom posadnutý manžel rozdiel nespozná..

Milí moji, veru inšpirácií by bolo viac než dosť. Veľmi radi uvítame aj vaše typy a nápady.

Dobrú chuť.

tenjeho





Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  693x

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu