Kapitolky z baletu a tanca - Staroveké tanečné uvolnenie

Autor: Roman Daniel Baranek | 4.5.2007 o 9:00 | Karma článku: 10,39 | Prečítané:  5620x

Čo vás prvé napadne keď sa povie starovek? Staré Grécko, Rím, Egypt, Čína... Vo všetkých týchto strediskách starovekého umenia, vedy a filozofie sa tancovalo hojne. No akosi sa nikomu nepodarilo nájsť zachovalý videozáznam. Tak sa spoliehame skôr len na výtvarné stvárnenie tanečníkov na vázach a inom riade. So starovekými kultúrami v Európe sa všeobecne spája dosť silný kult tela. Ideál existuje. Múdrosť a krása v dokonalej jednote to je Kalokagátia. Staré grécke či rímske sochy oslavujú krásu a ladnosť a staroveká filozofia je základom poznania sveta až do dnešných dní.

Tanec je neoddeliteľnou súčasťou života, v svätyniach aj v domácnostiach. Má úlohu náboženskú, mystickú i erotickú a hranice medzi funkciami sa často potierajú. Proste zlatý vek tanca. Kňažky tancujú bohom, tanečníci v divadlách, otrokyne a otroci na hostinách boháčov, občania na oslavách. Viera a sex. Tanec búra hranice, za čo si v neskorších dobách vyslúži pohŕdanie až nenávisť. Ale teraz ešte nie. Teraz sa môžete vrhnúť do mysticko-erotických hrátok podľa starovekých pravidiel.

Zohnať nejaké poriadne video starovekého gréckeho alebo rímskeho tanca sa žiaľ nepodarilo. Tak aspoň hudba starovekého Grécka.A k tomu pár ukážok toho starovekého roztancovaného riadu.

 

01choristersdancing.jpg

02comicchorusmenonhorses.jpg

DancingAulos.jpg

dancer2.jpggrapes.jpg

PhyrricDance.jpg

Platí jedno pravidlo. Človek sa odráža vo svojom pohybe. Sme takí slobodní, ako slobodne sa dokážeme pohybovať. Najmä jedna časť tela v pohybe ukazuje našu schopnosť uvoľniť sa, oslobodiť a vychutnať dnešok. Je to panva. Viem, že už v minulej časti sme si o nej hovorili, najmä v diskusii, ale verte, že je to dôležité.

Ak by som mal charakterizovať vývoj pohybu od prirodzeného tanca v praveku k tancu v staroveku, bolo by to takto. Pohyb pozostávajúci z krokov, pohupov a podupov, ktorý dopĺňalo mávanie rúk sa rozvinul v panvovej oblasti. Panva je základom pohybu starovekých tancov. Ruky sa hýbu v zložitých vzorcoch, vlnia sa a dokresľujú pohyby panvy a hrudníka. Veľmi často, najmä pri mystických tancoch sa končí tranzom.

Vyzerá to tak, že staroveký človek objavil svoju krásu, silu a múdrosť a rozvinul ju v slobodnom pohybe panvy. Tento druh tanca je naozaj starý, ako najstarší zo starovekých štátov - Egypt. Len pozerajte.

Pozítívny vplyv brušného tanca na fyzickú i psychickú formu ženy vám popíše každá odborníčka aj absolventka kurzu. Ak ste niečo podobné neskúšali, tak vám milé dámy vrele odporúčam podobnú hodinu skúsiť. Hoci je fakt, že nie z vlastnej skúsenosti. Veľmi obvykle majú muži vstup na hodiny zakázané a majú možnosť sledovať len predstavenia.

Nakoniec aj staroveké štáty, ako hovorí klasik „sa historicky znemožnili“ a dali priestor novým myšlienkam. Vývoj hold nezastavíš.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHAELY TERENZANI

Kotleba má sympatizantov aj medzi mladými Maďarmi

Keď Maďari nenájdu podporu v Bratislave, obrátia sa k Budapešti.


Už ste čítali?