Cesta 5

Autor: Roman Daniel Baranek | 13.5.2007 o 14:00 | Karma článku: 4,56 | Prečítané:  1584x

Je tichá noc. Narna leží v posteli a premýšľa o tom, čo jej dnes povedala mama Gerda. "Neprenášať utrpenie iných na seba. To veru nie je len tak. Každý čo aj úplne cudzí osud ma ihneď dojme. A ja sa potom cítim ako spútaná svojimi emóciami. Potácam sa medzi zdravým rozumom, ktorý mi našepkáva, aby som sa na všetko dívala ako na dej na filmovom plátne a súcitom s bolesťou, ktoré sa mi zavrtávajú do vnútra." Narna si zároveň spomenie, aké to bolo, keď "videla" po prvýkrát.

Bola ešte celkom malá, veď len nedávno išla po prvýkrát do školy. Mama ju uložila do postieľky a pobozkala. Potom jej začala tichým hlasom spievať starú uspávanku.

"Mama, veď ja už som veľká."

Narna pomaly zaspáva, keď sa jej pred očami objaví obraz ich starého kina. Hrajú nejaký dobrodružný film, a tak je kino plné mladších či starších detí.

Naraz sa začne všetko otriasať a z povaly kina sa začnú na vystrašené deti rútiť kusy muriva a tehál. Deti utekajú k východu sácajúc jedno do druhého, potkýnajúc a váľajúc sa po zemi. Väčšina stihla ujsť do bezpečia, ostalo však niekoľko malých detí, ktoré múry kina pochovali. Tri z detí tragédiu neprežili.

Narna sa k výkrikom strhla zo sna a plačúc všetko porozprávala Gerde. Gerda hneď vytušila, čo sa s Narnou deje. Potrebovala však istotu.

"Spinkaj moja zlatá, to bol len zlý sen." Narna sa pomaly upokojila a zaspala.

Aký šok však zažila o týždeň, keď sa jej zlý sen stal skutočnosťou.

"Mama, ja sa veľmi bojím. Ja nechcem vidieť takéto hrozné veci."

"Vieš dcérka, dar je dar. A takýto dar sa nedá jednoducho odhodiť. Pamätaj však, že nemá zmysel varovať pred nebezpečenstvom. Nech by si akokoľvek chcela, tragédii nedokážeš zabrániť. Ak aj dokážeš zabrániť nevyhnutnému vedz, že je to len odklad. A potom sa stane čo sa má stať s ešte väčšou intenzitou."

"Tak potom na čo mi je taký dar, ktorý ma len trápi a robí ma bezmocnou."

"Keď budeš väčšia, pochopíš."

Narna začas zistila, že svojim "videním" chápe mnohé súvislosti, ktoré iní nechápu. Nedokáže zabrániť tomu, čo sa má stať, ale dokáže nájsť príčiny a súvislosti. Objasnené príčiny a súvislosti potom pomáhajú ľuďom zmieriť sa s tým, čo ich postihlo a dávajú im návod ako žiť ďalej, aby ich každá prežitá skúsenosť poučila a posilnila. Narna sa stala vyhľadávanou jasnovidkou. Neskôr sa jej dar rozšíril aj na komunikáciu so záhrobím. Pomohla už mnohým z oboch dimenzií.

Dnes večer je veľmi unavená. Má za sebou naozaj ťažký deň. Prišlo veľa chorých ľudí, ktorí potrebovali pomoc matky i dcéry.

"Či som rada, že si už môžem ľahnúť. Byť aspoň chvíľu sama so sebou."

"Nehnevaj sa Narna, že ťa ruším. Viem, že si unavená.", volá na ňu s láskou Gudrun.

"Gudrun, to si ty? Som naozaj šťastná, že si sa mi zjavila. Tak som na teba po tvojej smrti myslela."

Narna hneď spoznala starú tetu Gudrun, ktorá jej svojou láskavosťou a múdrosťou toľkokrát pomohla.

"Ako sa ti darí teta Gudrun?"

"Dobre moja milá. Ale je tu niekto, kto potrebuje tvoju pomoc".

***

Od smrti Gudrun, je starý Olaf zavretý vo svojej izbe. Málokedy vychádza. Takmer neje. Jeho syn Olaf mladší a dcéra Rachel majú o neho naozaj strach. Zároveň ale tušia, že Olaf sa stále viac približuje k svojej milovanej manželke.

"Netreba ho do ničoho nútiť, ani prehovárať. Jediné, čo pre neho môžeme urobiť, je dávať mu najavo, ako ho máme radi a akí šťastní budeme, keď s nami ešte chvíľu pobudne."

"Áno braček, aj ja to tak cítim", povedala Rachel. "Nemyslím si, že by sme dokázali jeho trápenie zmierniť."

Narna prichádza do známeho domu. Už ako dieťa tu bola častokrát na návšteve. Nič sa tu nezmenilo. Akoby sa zastavil čas.

"Niekto zvoní. Idem otvoriť." Rachel sa vyberie k dverám. Keď otvorí, zjaví sa Narna.

"Ahoj Narna. Kde sa tu berieš.", príjemne prekvapená Rachel víta svoju priateľku zo školských lavíc.

tenjeho

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

V poslednej chvíli

Toto pán Galko s partiou stihli doslova v nadstavenom čase. A od prvého marca nazad do Kauflandu.


Už ste čítali?